Menu Home

Bucuria și frica, sentimente sincronice ale evlaviei autentice la Ziua Crucii

O trăsătură a binomului antinomic bucurie- frică, ce însoțește raportarea corectă a credinciosului la Dumnezeu și la sine, este evidențiată și la praznicul Înălțării Sfintei Cruci, printr-o cântare în care creștinii sunt invitați să aibă o atitudine matură, de trezvie, atunci când venerează Sfânta Cruce expusă fastuos în mijlocul bisericii:

Astăzi înainte merge Crucea Domnului, şi credincioşii o primesc pe dânsa cu dragoste, şi câştigă tămăduiri sufletului şi trupului şi de toată boala. Pe aceasta o sărutăm cu bucurie şi cu frică; cu frică pentru păcat, că nevrednici suntem, iar cu bucurie, pentru mântuirea care o dă lumii, Cel ce S-a pironit pe dânsa Hristos Domnul, care are mare milă.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut