Menu Home

Cântece și poezii patriotice la Ziua Eroilor

 Sub conducerea doamnelor profesoare de la școala din parohie, la Ziua Eroilor, 10 iunie 2021, elevii au participat la slujba religioasă și au intonat la festivitatea de la Monumentul Eroilor cântece și poezii patriotice, au depus flori și coroane, au aprins lumânări și candele, fiind recompensați de credincioși cu daruri tradiționale: cozonac, ou roșu, fructe, dulciuri.

N-au murit la Plevna în zadar
străbunii din legende şi din poveşti,
o dovedesc prea clar
cuvintele: Sunt, Eşti.

N-au murit în zadar
părinţii părinţilor noştri la Mărăşeşti,
o dovedeşte prea clar
vorba care-o zic azi: Sunt, Eşti.

În Tatra n-au murit în zadar
părinţii noştrii cei tineri, cereşti.
Iată-ne, rostim cu mândrie şi clar:
Sunt, Eşti. (Nichita Stănescu)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut