Menu Home

Cartea Facerea. Valoarea catehetică a lecturilor din Postul Mare (IV)

Istoria timpurie a omenirii continuă prin descrierea răspândirii oamenilor peste tot pământul şi amestecarea limbilor, care evocă, prin contrast, revărsarea Duhului Sfânt în ziua Cincizecimui şi adunarea Bisericii.

În cea de-a patra vineri a Postului Mare, trecem la istoria patriarhilor evrei, o naraţiune care se întinde pe mai multe generaţii, din ziua în care Avraam a plecat din Urul Caldeii din Mesopotamia, a peregrinat prin câmpiile păşunilor din Canaan şi până la popasul lui Iacov şi a fiilor săi în Egipt. Va veni o zi când Moise îl va aduce pe Israel în ceea ce până acum numeam Pământul Făgăduinţei. În perspectiva liturghiei noastre, ni se dă să înţelegem călătoria lor ca şi cum ar fi călătoria noastră; întrucât suntem chemaţi să intrăm, prin lupta unei existenţe pe care noi insistăm să o numim normală, într-un mod nou de viaţă, radical, în care ispitele şi incertitudinile unei lumi căzute vor fi depăşire pe măsură ce intrăm în Împărăţie şi ne unim cu Domnul Înviat. Citirile noastre converg, spre acel scop ultim, pus înaintea noastră de evanghelişui şi apostoli şi de întreaga tradiție patristică. (G. Barrois)

Lecturile din cartea Facerea în a patra săptămână a postului sunt:

luni 8,21 la 9,7

marți 9,8-17

miercuri 9,18 la 10,1

joi 10,32 la 11,9

vineri 12, 1-7

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut