Ceasurile Împărătești ale Nașterii Domnului sunt o slujbă specială care se celebrează în ajunul Crăciunului. Anul acesta, 2023, ajunul Crăciunului fiind duminică, Ceasurile Împărătești s-au citit vineri, care a fost astfel zi aliturgică și cu post aspru. Programul activităților bisericești în parohie a prevăzut ca această slujbă să se oficieze în biserica filiei Valea Rusului.
Această slujbă are o rânduială specială, mai solemnă decât rânduiala obișnuită a Ceasurilor.
Rânduiala Ceasurilor Împărătești
Slujba începe cu citirea unor psalmi și a unor cântări speciale. Apoi, se citește din Profeți, Apostol și Evanghelie iar la final se spune o rugăciune scrisă de Sfinții Părinți.
Ceasul I se săvârșește dimineața, la ora 8. Evanghelia după Matei, capitolul 2, vestește despre Nașterea Domnului Iisus Hristos.
Ceasul al III-lea, Evanghelia după Luca, capitolul 2, vestește despre adorarea magilor.
Ceasul al VI-lea, Evanghelia după Luca, capitolul 2, vestește despre tăierea împrejur- punerea numelui Domnului Iisus Hristos.
Ceasul al IX-lea, Evanghelia după Luca, capitolul 2, vestește despre arătarea magilor regelui Irod.
Semnificația Ceasurilor Împărătești
Ceasurile Împărătești ale Nașterii Domnului sunt o pregătire spirituală pentru sărbătoarea Nașterii Domnului. Prin citirea Evangheliei, credincioșii se familiarizează cu evenimentele care au marcat Nașterea Domnului Iisus Hristos.
Ceasurile Împărătești sunt, de asemenea, o mărturie a bucuriei și a speranței pe care le aduce nașterea lui Hristos în lume. Prin aceste slujbe, creștinii își exprimă credința în Mântuitorul lumii și așteaptă cu nerăbdare venirea Lui.
Categories: Articole