Recunoștința cu pomenire pentru creștinii trecuți la Domnul este o modalitate importantă de a ne arăta dragostea și respectul față de ei. Este o cale de a ne aminti de ei și de a le păstra vie memoria.
Înaintea Crăciunului, familiile îngrijesc mormintele, le împodobesc cu cununițe de brad și aprind lumânări, ca expresie a credinței în universalitatea lucrării de mântuire, pentru vii și pentru morți, începută de Domnul Iisus prin zămislirea și nașterea Lui ca om din Fecioara Maria.
Categories: Articole