Menu Home

Comuniune liturgică și părtășie frățească

Chipul Crucii văzându-l strălucind mai cu putere pe cerul inimii tale, ai lepădat tot întunericul necunoștinței, iar acum cu razele rugăciunilor tale închipuie fericite, semnul biruinței pe cerul sufletelor celor ce te laudă pe tine cu seninătate.

Cu evlavia pătrunzându-te, ai alergat cu dor pe urmele pașilor Mântuitorului și bisericile zidite spre slava Treimii astăzi poartă pecetea mulțumirii tale; învrednicește-ne și pe noi a ne face părtași bucuriei unirii cu Hristos întru legătura gândului smerit. (Minei)

 La ziua pomenirii de peste an a Sfinților Împărați, de Dumnezeu încoronați și întocmai cu Apostolii, Constantin și maica sa, Elena, 21 mai 2021, la invitația noului paroh al parohiei Răzvani, părintele Liviu, cu prezența unei părți din preoții arondați Cercului Pastoral nr. 2 din cadrul Protopopiatulii Lehliu, având că proestos pe părintele protopop Mihail Zotta, s-a slujit slujba hramului bisericii parohiale, Utrenia și Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur.

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut