Menu Home

Constituirea Comitetului parohial

Conform calendarului alegerilor organelor deliberative și executive parohiale pentru o nouă perioadă de 4 ani 2022-2026, duminică, 30 ianuarie 2022 s-a constituit Comitetul parohial.

Acesta este organismul bisericesc parohial care funcționează sub președinția de drept a preotului paroh. Membrii Comitetului parohial sunt aleși de Adunarea parohială. Comitetul parohial are un număr dublu de membri față de cel al Consiliului parohial, adică în cazul parohiei noastre, 18 creștini. Comitetul parohial este alcătuit din persoane majore ale comunității parohiale, pe principiul voluntariatului.

Statutul pentru Organizarea și Funcționarea Bisericii Ortodoxe Române prevede că în cadrul Comitetului parohial funcționează 5 servicii, fiecare fiind condus de un coordonator numit de către biroul de conducere.

Serviciile Comitetului parohial desfășoară și susțin comunitar întreaga lucrare pastorală, misionară și filantropică a parohiei:

a. Serviciul social;

b. Serviciul misionar;

c. Serviciul cultural;

d. Serviciul pentru tineret;

e. Serviciul administrativ-gospodăresc.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut