Menu Home

Întrecere în a dărui cu dragoste

Sprijină-i pe bolnavi, mângâie-i pe cei în nevoi! Eşti sănătos şi bogat, atunci alină-i pe cei bolnavi şi în lipsuri! Nu eşti căzut tu însuţi, atunci ajută-l pe cel în nevoie, care este căzut şi strâmtorat! Eşti tu bucuros, atunci stai alături de cel nemângâiat! Eşti dăruit cu bunuri, atunci îndură-te de acela care suferă în nefericire! Arată-te pentru aceast recunoscător lui Dumnezeu, că tu aparţii celor cărora le merge bine, şi nu celor cărora au nevoie de facerea de bine, că tu nu ai nevoie să priveşti la mâinile altora, ci mai mult alţii privesc la ale tale! Caută ca prin fapte bune să depăşeşti cinstea aproapelui. Urmează milei lui Dumnezeu şi fii pentru cei în suferinţă un dumnezeu. Prin nimic nu are omul aşa mare parte la Dumnezeu ca prin fapte bune”. (Sf Grigorie Teologul)

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, creștinii din parohie încearcă, nu doar prin rugăciune ci și prin dragoste lucrătoare de fapte bune, să poarte sarcinile și să ușureze crucea încercărilor fratelui Constantin Ieremia, a cărui familie este în cuptorul încercărilor. Drept mulțumire pământească, cei mai generoși cinci creștini, vor fi răsplătiți cu o carte de poezii, Melpomene, având autograful autorului.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut