Menu Home

Da. Și pomii se îmbăiază

Pe ramurile pomor fructiferi supraviețuiesc în timpul iernii o seamă de dăunatori: Păduche lânos (Eriosoma lanigerum), păduchele din San Jose (Quadraspidiotus perniciosus, larve sub scut),  sau ouă de păianjen roșu al pomilor (Panonichus ulmi), ouă de afide, ouă de lepidoptere, coconi, păduchi țestoși (Eulecanium sp.). Alături de acești dăunători își găsesc loc din destul fungi cât și bacterii.

Soluția recomandată de specialiști împotriva bacteriilor și fungilor este îmbăierea pomor cu substanțe fitosanitare. Primul tratament din zilele calde ale iernii se face o soluție pe bază de cupru, zeamă bordeleză, stropită din belșug pe ramuri și trunchi. De reținut că tratamentul împotriva bacteriilor și fungilor trebuie efectuat înaintea celui împotriva dăunătorilor (cu ulei horticol).

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut