Menu Home

Donaţie. Sfântă Cruce pentru procesiuni

Să învie Dumnezeu și să se risipească vrăjmașii Lui și să fugă de la fața Lui cei ce-L urăsc pe Dânsul. Să piară cum piere fumul; cum se topește ceara de fața focului, așa să piară diavolii de la fața celor ce iubesc pe Dumnezeu și se însemnează cu semnul Crucii și zic cu veselie: Bucură-te, preacinstită și de viață făcătoare Crucea Domnului, care alungi pe diavoli cu puterea Celui ce S-a răstignit pe tine, a Domnului nostru Iisus Hristos, și S-a pogorât la iad și a călcat puterea diavolului și te-a dăruit nouă pe tine, cinstită Crucea Sa, spre alungarea a tot pizmașul. O, preacinstită și de viață făcătoare Crucea Domnului, ajută-mi cu Sfânta Doamnă Fecioară, Născătoare de Dumnezeu, și cu toți sfinții în veci. Amin.

 În sâmbăta din ajunul Duminicii a III-a din Post, 3 aprilie 2021, o familie de credincioşi osârdnici, Constantin şi Florentina, a dăruit bisericii parohiale o cruce din lemn, frumos lucrată, însoţită de discul (tipsia) folosit pentru procesiunea din cadrul celebrărilor liturgice în care Sfânta Cruce este venerată în mod special de creştini prin scoaterea ei din sfântul altar şi aducerea în naos: Înălţarea Sfintei Cruci (14 septembrie), Duminica Sfintei Cruci, Scoaterea Sfintei Cruci (1 august).

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut