Menu Home

Faptele Apostolilor, capitolele 6 și 7- rezumat

Sfântul Ștefan este primul martir creștin, fiind sărbătorit pe 27 decembrie.

Ștefan a fost ales ca diacon în comunitatea creștină primară pentru a-i sluji pe cei sărmani. El a avut un dar deosebit în a propovădui, ceea ce l-a adus în atenția autorităților evreiești. Acuzat de blasfemie, Ștefan a susținut un puternic discurs despre istoria mântuirii, evidențiind relația poporului evreu cu Dumnezeu. Această mărturie curajoasă l-a costat viața, fiind ucis cu pietre în afara Ierusalimului.

Sfântul Ștefan a devenit simbolul curajului în apărarea credinței și al devotamentului față de Dumnezeu. Sărbătoarea sa nu doar comemorează moartea sa tragică, ci și înalță exemplul său de a mărturisi cu curaj credința în ciuda opoziției și a persecuției.

Să ne rugăm Doamnului să ne dăruiască și nouă harul de a imita exemplul Sfântului Ștefan, a cărui naștere pentru cer o sărbătorim astăzi: să învățăm și noi să-i iubim pe duș­manii noștri după cum el a știut să se roage pentru pri­gonitorii săi.

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut