Menu Home

Filantropia este o roadă tainică a Împărăției

Așa este împărăția lui Dumnezeu, ca un om care aruncă sămânța în pământ,
Și doarme și se scoală, noaptea și ziua, și sămânța răsare și crește, cum nu știe el. (Marcu 4, 26- 27)
Creşterea împărăţiei, adică a credinţei, a dragostei și a frățietății în Hristos Iisus, Domnul nostru, se aseamănă cu un ogor în care sămânţa creşte fără ca măcar să ne dăm seama.
Astfel, zi de zi, luând aminte la sfânta datorie de a suplini lipsurile materiale ale celor în nevoi, lăsându-se conduși de adierea harului dumnezeiesc, credincioșii, gândindu-se cu minte veghetoare și inimă milostivă și curată la frații mai necăjiți, oferă, puțin câte puțin, daruri ce se vor preface în multă bucurie și mare mângâiere în zilele sărbătorii Nașterii Domnului.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut