Menu Home

Icoana a plecat dar Maica Domnului a lăsat în Bărăgan darul său

Duminică, 3 septembrie 2023, Icoana Maicii Domnului de la Gura Humorului a părăsit Câmpia Soarelui, dar rugăciunile Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, ale preoților și ale miilor de creștini, au fost ascultate și spre seară și toată noaptea Bărăganul a fost îmbrățișat de o ploaie liniștită și foarte bogată, pentru care, cu recunoștință, i se mulțumește binefăcătoarei noastre:

Hrănitoarea noastră, ceea ce ai născut pe Hrănitorul lumii, și sporitoare a grânelor noastre, tu, Stăpână, trimiți blagoslovenia ta de Maica cetăților și satelor noastre, câmpurilor și țarinilor și fiecărei case ce are nădejde către tine. Drept aceea cu evlavie și cu inima înfrântă te rugăm cu smerenie: fii nouă păcătoșilor și nevrednicilor robilor tăi, Iconoamă înțeleaptă, bine orânduind viața noastră; iar toată obștea, toată casa și familia păzește-o întru cucernicie și dreaptă slăvire, întru unire de cuget, ascultare și îndestulare. Pe săraci și nevoiași hrănește-i, bătrânețile sprijină-le, pe copii crește-i și pe toți înțelepțește-i să strige fără încetare către Domnul: „Pâinea noastră cea spre ființă dă-ne-o nouă astăzi”. Păzește, Maică Preacurată, pe poporul Tău de toată nevoia, boala, foametea, pierzarea, grindina, focul, de toată întâmplarea cea rea și toată neorânduiala. Satului nostru, caselor și familiilor și oricărui suflet creștinesc și întregii noastre țări mijlocește pace și mare milă, ca să Te slăvim pe Tine, Preamilostiva noastră Hrănitoare și Îndestulătoare, acum și pururea și în vecii vecilor.

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut