Menu Home

Închinarea Domnului a pruncilor de parte bărbătească

Doamne Dumnezeul nostru, Cel ce prunc fiind, la patruzeci de zile, ai fost adus la Templul Legii de Maria, cea neispitită de nuntă și sfîntă Maica Ta, și în brațele dreptului Simeon ai fost ținut, Însuți Stăpâne atotputernice, și pe acest prunc, care a fost adus ca să fie înfățișat Ție, Făcătorul tuturor, binecuvintează-l și spre tot lucrul bun și bineplăcut Ție crește-l, depărtînd de la dânsul toată puterea potrivnică prin însemnarea chipului Crucii Tale, că Tu ești Cel ce păzești pruncii, Doamne. Ca să dobândească partea aleșilor împărăției Tale, fiind păzit împreună cu noi, cu harul Sfintei și Celei de o ființă și nedespărțitei Treimi.

Când se împlinesc 40 de zile de la naștere, se aduce pruncul la biserică să se facă începutul intrării lui în biserică. Preotul, după ce citește câteva rugăciuni, îl ia în brațe, închinându-l la icoanele catapetesmei. Dacă este băiat este purtat, cu închinare, în jurul Sfintei Mese.

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut