Menu Home

Întrebare a copiilor la ora de religie: „Cum era Trupul Domnului după Înviere?”

O întrebare pusă de un copil isteț în timpul orei de religie, a prilejuit o succintă cercetare a Scripturilor, investigație în care aflăm de la martorii Domnului Iisus, Sfinții Evangheliști, cum era trupul Domnului după Învierea Sa din morți. În plus, copiii au aflat faptul că aceeași stare a trupurilor o vor avea toți oamenii, în veșnicia fericită sau nefericită, ce va urma după învierea cea de obște și Judecata universală.

„După înviere Hristos nu va mai avea trup pătimitor, ci nemuritor, deci şi nestricăcios, care nu va avea nevoie de hrană. Deci Hristos după înviere nici n-a mâncat, nici n-a băut, pentru că n-a avut nevoie – că trupul Lui nu avea nevoie de mâncare şi de băutură -, ci a băut și a mâncat pentru a-i încredința pe ucenici de învierea Sa. (SF. IOAN GURĂ DE AUR)

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut