Menu Home

Lectură biblică a Bobotezei. 10

36 Atunci a zis Ghedeon către Dumnezeu: «De vrei să izbăvești pe Israel prin mâna mea, cum zici, 37 Apoi iată eu întind aici în arie lâna ce am tuns; și de va fi rouă numai pe lână, iar încolo peste tot locul uscăciune, atunci voi ști că vei izbăvi pe Israel prin mâna mea, cum ai zis». 38 Și s-a făcut așa; și a doua zi s-a sculat Ghedeon dis-de-dimineață și s-a apucat să stoarcă lâna și a stors rouă din lână un vas plin de apă. 39 Apoi iarăși a zis Ghedeon către Domnul: «Să nu Te mânii pe mine, dacă am să mai zic o dată și dacă am să mai fac numai o încercare cu lâna: să fie uscată numai lâna, iar peste tot locul să fie rouă». 40 Și a făcut așa Dumnezeu în noaptea aceea: a fost uscăciune numai pe lână, iar peste tot locul a fost rouă. (Jud 6, 36- 40)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut