Menu Home

Lectură biblică a Bobotezei. 9

5 Atunci s-a pogorât fata lui Faraon la râu să se scalde, și roabele ei o însoțiră pe malul râului. Și văzând coșul în păpuriș, ea a trimis pe una din roabele sale să-l aducă. 6 Și, deschizându-l, a văzut copilul: era un băiat care plângea. Atunci i s-a făcut milă de el fetei lui Faraon și a zis: «Acesta este dintre copiii Evreilor». 7 Iar sora copilului a zis către fata lui Faraon: «Voiești să mă duc să-ți chem o doică dintre evreice, ca să alăpteze copilul?» 8 Fata lui Faraon i-a zis: «Du-te!» Și s-a dus copila și a chemat pe mama pruncului. 9 Atunci fata lui Faraon i-a zis: «Ia-mi copilul acesta și mi-l alăptează, că eu am să-ți plătesc!» și a luat femeia copilul și l-a alăptat. 10 După ce a crescut copilul, doica l-a dus la fata lui Faraon și i-a fost ca fiu și i-a pus numele Moise, pentru că își zicea: «Din apă l-am scos!» (Ieșire 2, 5- 10)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut