Menu Home

Orice creștin este chemat să-și pregătească sufletul Biserică

Orice creștin este chemat să prelungească Taina Fecioriei, să-și pregătească sufletul Biserică pentru întruparea lui Dumnezeu în el. Hristos nu se poate întrupa și nu coboară decât în omul devenit Biserică. Însă, omul nu devine Biserică decât atunci când se întoarce la starea sa firească, care este starea pe care ne-o arată Fecioara Maria, iar aceasta reprezintă exact locul natural din care omul îl dorește cu toată ființa pe Dumnezeu. Dar această stare, acest loc se pregătește îndelung, minuțios, cu răbdare și discernămât, cu sensuri și întelesuri nediluate și nedisimulate, cu gânduri curate și intenții sănătoase, cu dorința fermă de a întrupa necontenit Adevărul și Iubirea revelate în Scripturi și întrupate în sfinți. Este ceea ce ar trebui să facem toată viața în biserici și mai cu seamă în posturi. Așadar, în acest post al Nașterii călătorim atenți la Taina Fecioarei: învățând ca ea din Sfintele Scripturi, ascultând ca ea de Glasul și șoapta lui Dumnezeu, stăruind ca ea în păzirea Poruncilor, dorind ca ea Iubirea pentru Dumnezeu și oameni, îndrăznind ca ea în lupta cu demonii, având curajul ei în primirea Cuvântului plin de Adevăr, ascultând fără tăgadă doar de Glasul Păstorului celui Bun. Așa ne-au gândit parcursul acestui post părinții dumnezeiești: având înainte Taina Fecioarei și pregătindu-ne de Taina întrupării, în noi și în toate.

Gheorghe Butuc

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut