Pentru că trebuia ca Fecioara Născătoare de Dumnezeu să se nască din Ana, natura nu a îndrăznit să preceadă germenul harului; dar a rămas fără rodul lui, pentru ca harul să producă rodul său. De fapt, trebuia să se nască acea întâi-născută din care se va naște Întâiul-Născut din toată creația în care sunt toate (Col 1,17).
O, cuplu fericit, Ioachim și Ana! Vouă vă este datoare orice creatură, pentru că prin voi creatura a oferit Creatorului darul cel mai plăcut, adică acea mamă curată, care era singura vrednică de Creator.
Bucură-te, Ana, tu, care nu ai născut, tresaltă în strigăt de laudă și de bucurie, pentru cea care nu a simțit durerile nașterii (Is 54,1). Tresaltă de bucurie, Ioachime, pentru că din fiica ta un Prunc s-a născut pentru noi, un Fiu ni s-a dat și numele Lui va fi Înger al marelui sfat, Înger al mântuirii pentru toată lumea, Dumnezeu puternic (Is 9,6). Acest prunc este Dumnezeu.
O, Ioachim și Ana, cuplu fericit, cu adevărat fără pată! După rodul sânului vostru sunteți cunoscuți, așa cum a spus Domnul odată: După roadele lor îi veți cunoaște (Mt 7,16). Voi v-ați rânduit viața voastră într-un mod plăcut lui Dumnezeu și vrednic de cea care s-a născut din voi. În conviețuirea voastră curată și sfântă, ați dat viață acelei perle de feciorie care a fost fecioară înainte de a naște, fecioară în timpul nașterii și fecioară după ce a născut. Vorbesc despre aceea care singura trebuia să păstreze mereu fecioria minții, și a sufletului, și a trupului.
O, Ioachim și Ana, cuplu preacurat! Păstrând castitatea stabilită de legea naturală, ați dobândit, prin puterea divină, ceea ce depășește natura: ați dăruit-o lumii pe Mama lui Dumnezeu, care nu a cunoscut bărbat. Ducând o viață pioasă și sfântă în condiția umană, voi ați dat naștere unei copile care este mai mare decât îngerii, iar acum este regină a îngerilor.
O, Fecioară preafrumoasă și preadulce! O, fiică a lui Adam și Mamă a lui Dumnezeu! Fericit sânul care ți-a dat viață! Fericite brațele care te-au îmbrățișat și buzele care ți-au dat sărutări curate, buzele părinților tăi, așa încât tu să păstrezi în toate fecioria! Înălțați către Dumnezeu strigăte de bucurie, toți locuitorii pământului! Lăudați, intonați imnuri și tresăltați de bucurie! (Ps 97,4). Ridicați-vă glasul, strigați, nu vă temeți. (Sf Ioan Damaschin)
Categories: Articole