Menu Home

Postul Crăciunului. Ziua a treia

Roagă-te ca să se îndrepteze acum, cu rugăciunile tale, preoția cea împărătească, cea aleasă și sfințită, făcătorule de minuni; și roagă-te ca, cei ce săvârșesc acum cu credință pomenirea ta, să se învrednicească a dobândi Împărăția cea de sus și Dumnezeiasca veselie.

Vineri, 17 noiembrie 2023, în biserica parohială s-a cântat Imnul canon al Sfântului Grigorie Taumaturgul, episcopul Neocezareei. Din slujba sfântului făcător de minuni, creștinii au luat temei de a ruga și a pomeni în dialogul lor cu Dumnezeu și pe preoți, luând ca temei apelul Sfântului Pavel la rugăciunile creștinilor: Rugați-vă și pentru mine, ca să mi se dea mie cuvânt, când voi deschide gura mea, să fac cunoscută cu îndrăzneală taina Evangheliei. (Efes 6, 19)

Apoi s-a citit un cuvânt al Sf Ioan Gură de Aur despre post, ca virtute a omului ca întreg.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut