Menu Home

Semne de solidaritate, de dragoste și de slujire

Trecerea la Domnul a părintelui Sorin Căldăroiu, fostul paroh al parohiei Făurei, a fost urmată de gesturi clare de comuniune preoțească a preoților din Cercul pastoral numărul 2 al Protopopiatului Lehliu.. Astfel, sub coordonarea părintelui protopop Mihail Zotta, s-au întreprins toate rânduielile prevăzute de cărțile de cult atunci când un preot trece din lumea aceasta.

Astfel, părintele Mihai, suplinitor al parohiei Făurei, a îndeplinit, la Spitalul din Călărași, rânduielile de ungere și înveșmântare a trupului celui răposat; la sosirea în parohie, preoții din cercul pastoral au oficiat rânduiala aducerii și depunerii trupului în biserica parohială, când au început lecturile biblice lângă catafalc 

apoi slujba de priveghi cu citiri biblice

s-a oficiat în noaptea de luni spre marți urmând ca în dimineața zilei de 3 mai 2022 să se fi oficiat Sfânta Liturghie

ce a fost urmată imediat de Slujba înmormântării preoțești, proestos fiind părintele protopop.

Pe drumul către locul de veșnică odihnă, trupul părintelui Sorin a fost purtat, conform rânduielii, de frații întru sacerdoțiu,

ca semn de solidaritate, de dragoste și de slujire întreolaltă, așa cum glăsuiește o cântare de la slujba înmormântării preoților:

„Fraţii mei iubiţi, nu mă uitaţi pe mine când lăudaţi pe Domnul, ci vă aduceţi aminte de dorul şi dragostea mea; aduceţivă aminte şi de frăţie, şi rugaţi pe Dumnezeu, ca să mă odihnească cu drepţii.”

În veci pomenirea, părinte și frate Sorin!

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut