Menu Home

Sfaturi morale din Epistola către filipeni a Sfântului Policarp

Vă implor pe toți: ascultați de cuvântul dreptății și perseverați în acea tărie al cărei model l-au admirat chiar ochii voștri nu numai în fericiții Ignațiu, Zosim și Rufus, ci și în alții care au fost printre voi și chiar în Pavel și în ceilalți apostoli. Să știți că ei nu au alergat în zadar (Fil 2,16), ci în credință și în dreptate, și că ei sunt acum în locul care le-a fost promis, alături de Dom­nul, ale Cărui suferințe le-au împărtășit. Ei nu au iubit lumea de acum (2Tim 4,10), ci pe Acela care a murit pentru noi toți și care a fost înviat de Dumnezeu pentru noi.
Rămâneți statornici în aceste convingeri și urmați exemplul Domnului, tari și nemișcați în credință. Iubiți pe frații voștri, iubiți-vă unii pe alții. Fiți uniți în adevăr, fiți atenți unii față de alții cu blândețea Domnului, să nu disprețuiți pe nimeni. Atunci când puteți, faceți binele, nu-l amânați, pentru că pomana eliberează de moarte (Tob 4,10). Fiți supuși unii altora (Ef 5,21) și să aveți o purtare bună între păgâni, pentru ca, văzând faptele voastre bune (1Pt 2,12), voi să fiți lăudați și nu va fi blestemat Domnul din vina voastră. Vai de cel din cauza căruia este disprețuit numele Domnului. Învățați-i pe toți acea conduită sfântă în care trăiți voi înșivă. Abține­ți-vă de la orice rău. Cel care nu este capabil să se domine pe sine cum va putea îndemna pe alții? (Sfântul Policarp)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut