Menu Home

Sfințirea apei la ziua întâi de peste an

Îndătinatele rânduieli bisericești, consemnate în cărțile de cult, specifică învățătura că „prea bun şi de suflet folositor obicei este să se facă în biserici, în mânăstiri şi în case, sfinţirea apei la toate zilele întâi ale lunii, stropind oamenii, mânăstirile, chiliile şi casele mirenilor şi toate ale lor. Această apă, sfinţindu-se de Duhul Sfânt prin rugăciunile preoţilor, are multe feluri de lucrări, precum ectenia sfințirii şi rugăciunea mărturisesc. Prin stropirea cu aghiasmă, se alungă duhurile viclene de tot felul şi din tot locul; se iartă păcatele cele mici, zilnice; mintea se curăţeşte de lucrurile întinate şi se îndreaptă spre rugăciune; aduce deci pază, înmulţire a câştigului şi orice îndestulare; bolile le alungă şi dă sănătate sufletului şi trupului. Mai pe scurt, toţi cei ce o primesc cu credinţă iau sfinţenie şi binecuvântare.”

În duhul acestor sfaturi duhovnicești, la 1 septembrie 2022, după slujba Te Deum pentru începutul anului bisericesc, s-a sfințit apa, fiind apoi stropiți și binecuvântați toți credincioșii prezenți la rugăciune.

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut