Menu Home

Smerenia, virtutea rodnică a faptelor filantropice

Biserica vine sub diferite forme de ajutor, în sprijinul celor năpăstuiți. Este de remarcat că în lucrarea faptelor de solidaritate frăţească, modul în care Biserica prin fiii ei a acționat numaidecât și continuu în a sprijini cu milostenie, este dominat de dragoste și smerenie. Milostenia este una dintre virtuţile de căpătâi pentru creştini şi ea trebuie să plece din inimă şi să fie străbătută de dragoste deplină şi de smerenie, avându-se mereu în minte învățătura Domnului Iisus: „Așa și voi, când veți face toate cele poruncite vouă, să ziceți: Suntem slugi netrebnice, pentru că am făcut ceea ce eram datori să facem.” (Lc 17, 10)

În săptămâna a șasea de după Paști, prin grija doamnelor ostenitoare ale Centrului Social al Protopopiatul Lehliu, s-au oferit Școlii Primare Plevna, daruri pentru buna desfășurare a activităților didactice precum și sprijin pentru familiile cu copii mici de 3-7 ani.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut